ERASMUS new

3ο ΓΕΛ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 2023-24

Το Erasmus+ είναι πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τους τομείς της Εκπαίδευσης, της Κατάρτισης, της Νεολαίας και του Αθλητισμού. Με προϋπολογισμό ύψους 28 δις ευρώ, προσφέρει χρηματοδότηση σε σχέδια κινητικότητας και διακρατικής συνεργασίας.Βασικό χαρακτηριστικό είναι η «κίνηση» μεταξύ των συμμετεχόντων σχολείων με στόχο τον εμπλουτισμό της παιδαγωγικής διαδικασίας με την ανταλλαγή καλών πρακτικών, τη δημιουργία δικτυών και την ενίσχυση της παιδαγωγικής καινοτομίας.

Το 3ο ΓΕΛ Αργυρούπολης συμμετέχει με 24 μαθητές στοErasmus+ με τίτλο “Faiteslemur!” σε σύμπραξη μικρής κλίμακας με 3 ευρωπαϊκά σχολεία.

Οι συνεργάτες είναι τοLyceeSaint-Maurice στηΓαλλία, το EscolaMontagut στην Ισπανίακαιτο LiceoStataleMontanari στην Ιταλία.

Τοέργο, μετονΑγγλικότίτλο «SEETHEW.O.W», γεννήθηκεαπότηνανάγκηκατανόησης των πολιτικών, κοινωνικών, γλωσσικών, περιβαλλοντικών και ψηφιακών «τοίχων»που μας περιβάλλουν. Στο έργο,ζητήματα όπως η κλιματική κρίση, η έννοια της δημοκρατίας στην Ευρώπη και η τέχνη του δρόμου θα αποτελέσουν τη θεματολογία των διακρατικών ομαδικών εργασιών σε ψηφιακό και φυσικό περιβάλλον.

H παιδαγωγική ομάδα Erasmus+ αποτελείται από 6 καθηγητές του 3ου ΓΕΛ Αργυρούπολης που φιλοδοξούν να ενώσουν τις χώρες σε μια ολοκληρωμένη βιωματική μαθησιακή εμπειρία που θα τοποθετήσει την αυτόνομη αλληλοσυνεργατικήμάθηση στο επίκεντρο του προγράμματος χρησιμοποιώντας τη μεθοδολογία FlippedClasroomκαι PeertoPeerlearning.

Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί είναι έμπειροι, με ψηφιακές και παιδαγωγικές ικανότητες που έχουν βραβευτεί με εθνικές και ευρωπαϊκές ετικέτες ποιότητας και έχουν συνεργαστεί αποτελεσματικά σε πολλά εθνικά και ευρωπαϊκά έργα.