e-Twinning έργο "Transnational Meeting on the Bridge"

bridge

Το eTwinning έργο TransnationalMeetingontheBridgeαποτέλεσε μία πρωτότυπη, αλληλοδιδακτική μεθοδολογία μάθησης με τη διασύνδεση Τεχνολογίας, Πληροφορικής, Φυσικής, Μαθηματικών, Μηχανικής και Ηλεκτρονικών. Συμμετείχαν 6 μαθητές της Α’ Λυκείου του 3ου ΓΕΛ Αργυρούπολης για το σχολικό έτος 2020-21, και συνολικά   47 μαθητές και 10   καθηγητές από  Ελλάδα , Ρουμανία , Ιταλία, Τουρκία και Πορτογαλία.

Το έργο είναι STEM. Βασίζεται στον μικροεπεξεργαστή Arduino που χρησιμοποιείται στην εκπαιδευτική διαδικασία, για τις αμέτρητες δυνατότητες για την  εύκολη και γρήγορη ανάπτυξη εφαρμογών. Στο έργο μας ασχοληθήκαμε με την κατασκευή μία μακέτας  γέφυρας και ενός κυκλώματος  οδικού  έλεγχου. Τα φώτα είναι μια  από τις λειτουργίες που μπορούμε να ελέγξουμε σε έναν δρόμο. Στο έργο «TransnationalMeetingontheBridge» παρουσιάσαμε από κοινού με άλλα σχολεία  αυτή τη λειτουργία σε μια μακέτα γέφυρας.