eTwinning έργο: Γυναίκες του 1821

Στο 3ο ΓΕΛ Αργυρούπολης πραγματοποιήθηκε το σχολικό έτος 2021-2022 το eTwinning έργο με τίτλο:

Γυναίκες του 1821.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 87 μαθητές και 16 εκπαιδευτικοί από την Ελλάδα.1821a

1.            3ο ΓΕΛ Αργυρούπολης

2.            Β’ Αρσάκειο Γυμνάσιο Ψυχικού

3.            2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΡΕΒΕΖΑΣ

4.            3ο Γενικό Λύκειο Ρόδου

5.            Eιδικό Σχολείο Κωφών/ Βαρηκόων Αργυρούπολης

6.           Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Μεγάλων Καλυβίων

7.           ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ

8.           ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΛΕΙΝΩΝ

9.           7ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων

Οι μαθητές μελέτησαν σε διασχολικές ομάδες τη ζωή και τη δράση μία πληθώρας γυναικών του 1821 όπως η Ασήμω Γκούραινα, η Γαρυφαλλιά Μιχάλβεη, η Δέσποινα Κανάρη, η Ελένη Τοσίτσα, η Ελισάβετ Υψηλάντη, η Δόμνα Βισβίζη, η Ευανθία Καϊρή , η Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα, η Μαντώ Μαυρογένους, η Μαριγώ Ζαραφοπούλου, η Πανωραία Χατζηκώστα και η Ρωξάνα Στούρτζα.

Οι ομάδες έφτιαξαν από κοινού παρουσιάσεις γυναικών , κόμικς ηρωίδων, παιχνίδια, θεατρικά έργα και poster.

Κάποιοι μαθητές εμπνεύστηκαν από τις σπουδαίες Ελληνίδες και ζωγράφισαν τις αγαπημένες τους ηρωίδες και κάποια έργα τους τα δημοσιεύουμε στην Παιδική Πινακοθήκη Ελλάδος .