eTwinning projects 2021

etbanner

Το 3ο Γενικό Λύκειο Αργυρούπολης, ίδρυσε το σχολικό έτος 2020-21, το έργο eTwinning

“It’s my Europe too!” Στο έργο συμμετέχουν 200 μαθητές και 23 καθηγητές από 10 σχολεία σε 7 χώρες .

Ο στόχος του έργου είναι η ενεργός ανάμειξη, μέσω της βιωματικής μάθησης και της Προσομοίωσης των Ευρωπαϊκών Θεσμών με την Ευρωπαϊκή Ένωση. Οι μαθητές εργάζονται ομαδοσυνεργατικά σε διακρατικές ομάδες για να προσεγγίσουν θέματα όπως το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και ο ρόλος του, οι θεσμοί και η λειτουργία της ΕΕ και να αναγνωρίσουν και να συζητήσουν θέματα που απασχολούν τους ευρωπαίους εφήβους.

Τέλος , τιμώνται οι εμβληματικοί Ευρωβουλευτές και αναγνωρίζεται η σημασία τους για την προάσπιση των ιδανικών, των ιδανικών και των αξιών της Ευρωπαϊκής οικογένειας.

Παράλληλα , το ευρωπαϊκό έργο λειτουργεί συμπληρωματικά και ενδυναμώνει την ήδη υπάρχουσα εξαιρετική συνεργασία του 3οουΛυκείου Αργυρούπολης και του Πανορμίτειου Λυκείου Σύμης στο πρόγραμμα « Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωκοινοβουλίου».

Το eTwinning έργο TransnationalMeetingontheBridge” αποτέλεσε μία πρωτότυπη, αλληλοδιδακτική μεθοδολογία μάθησης με τη διασύνδεση Τεχνολογίας, Πληροφορικής, Φυσικής, Μαθηματικών, Μηχανικής και Ηλεκτρονικών. Συμμετείχαν 6 μαθητές της Α’ Λυκείου του 3ου ΓΕΛ Αργυρούπολης για το σχολικό έτος 2020-21, και συνολικά   47 μαθητές και 10   καθηγητές από  Ελλάδα , Ρουμανία , Ιταλία, Τουρκία και Πορτογαλία.

eTwinning projects 2021 page-002