eTwinning projects 2023-2024 (new)

Το 3ο ΓΕΛ Αργυρούπολης εκπόνησε το σχολικό έτος 2023-24 , δύο ευρωπαϊκά έργα eTwinning.

Στο έργο "Creatwinning Dystop -IA-n Fiction" συνεργαζόμαστε με το Λύκειο Schillerschule Hannover, Γερμανία και το  Lycee Saint Maurice ,  Γαλλία,  σε μία εκπαιδευτική διαδικασία που εμπλέκει τους μαθητές των 3 χωρών στην συγγραφή ιστοριών  με και χωρίς τη χρήση της Τεχνητής Νοημοσύνης.Αφού οι μαθητές ερευνήσουν τις δυνατότητες και τους περιορισμούς της Τ.Ν,  την σχέση  με το πολιτισμικό υπόβαθρο του κάθε χρήστη και τους κανόνες συγγραφής μικρών ιστοριών,  οι μαθητές σε διακρατικές ομάδες, και η ΤΝ μόνη της, παράγουν ιστορίες με παρόμοιο περιεχόμενο.  Η αναγνώριση του συγγραφέα της ιστορίας οδηγεί τους μαθητές  να αναπτύξουν κριτική σκέψη σχετικά  με την αποτελεσματικότητα της χρήσης της Open AI  , να γνωρίσουν τις  δυνατότητες  και τους περιορισμούς της  στην εκπαιδευτική διαδικασία και να αναγνωρίσουν την αξία της φαντασίας και δημιουργικότητας των ανθρώπων.

AInew

Για το  έργο "Am I singing a great poem?" το σχολείο μας συνεργάζεται με το Ισπανικό σχολείο  Corazón de Maria ,  σε ένα πολιτιστικό eTwinning  με έμφαση σε Ισπανούς και Έλληνες μελοποιημένους ποιητές. Οι μαθητές σε διακρατικές ομάδες, ερευνούν  σημαντικούς ποιητές της Ελλάδας και της Ισπανίας, μαθαίνουν  εξαιρετικά ποιήματα που έχουν γίνει τραγούδια  και εμπνέονται από αυτά για την συγγραφή  δικών τους ποιημάτων. Τέλος, χρησιμοποιούν την Τεχνητή Νοημοσύνη για να  συνοδέψουν το ποίημα τους με μουσική σε μία εκπαιδευτική δραστηριότητα που επιτρέπει τον συνδυασμό ανθρώπινων ταλέντων και νευρωνικών  δικτύων προς όφελος της κατάκτηση της γνώσης των μαθητών.

Poemnew