Euroscola 2019 -2020 / Διάκριση της μαθήτριας μας Μαρίας Χατζή

Πρόγραμμα “Euroscola”

20200111 151106

Η μαθήτρια του 3ου ΓΕΛ Αργυρούπολης Χατζή Μαρία της Β’ τάξης, συμμετείχε στην ημερίδα του εκπαιδευτικού προγράμματος “Euroscola” στις 17/1/2020 στο Στρασβούργο. Το πρόγραμμα προσέφερε τη δυνατότητα σε 500 περίπου νέους ευρωπαίους:

- να εξοικειωθούν με τη λειτουργία των ευρωπαϊκών θεσμών,

- να ευαισθητοποιηθούν στον ρόλο που θα κληθούν να παίξουν στη μελλοντική οργάνωση της Ευρώπης,

- να συνειδητοποιήσουν την ανάγκη προάσπισης της δημοκρατίας και των θεμελιωδών δικαιωμάτων

received 2568825816726997

Η συνάντηση έλαβε χώρα στην αίθουσα συνεδριάσεων του Σώματος, στο Στρασβούργο, με τη μορφή ενός Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων. Οι μαθητές εντάχθηκαν σε 5 πολύγλωσσες ομάδες των 100 περίπου μαθητών προκειμένου να επικοινωνήσουν με τους ομολόγους τους από τις άλλες χώρες και να συζητήσουν ένα προκαθορισμένο θέμα ώστε να εμπλακούν βιωματικά στον ευρωπαϊκό διάλογο και να αποκτήσουν την εμπειρία της ευρωπαϊκής πολυμορφίας και αλληλεγγύης.

Για το σκοπό αυτό επέλεξαν ένα μέλος της ομάδας ως Πρόεδρο και ένα μέλος ως εισηγητή. Μετά από συζήτηση, η κάθε ομάδα ετοίμασε μια έκθεση/ψήφισμα. Στη συνέχεια ο κάθε εισηγητής από την κάθε ομάδα παρουσίασε την έκθεση/ψήφισμα της ομάδας του στην ολομέλεια. Η μαθήτρια Χατζή Μαρία επιλέχθηκε από την ομάδα εργασίαςμε θέμα την μετανάστευση ως η εισηγήτρια αυτής της ομάδας εργασίας.

Μετά από συζήτηση στη βάση των εκθέσεων/ψηφισμάτων των 5 ομάδων, υιοθετήθηκε ένα γενικό ψήφισμα από όλους τους συμμετέχοντες.

Δείτε την ομιλία της Μαρίας εδώ.