ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ 3ΟΥ ΚΑΙ 4ΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΤΙΣ 19, 20 ΚΑΙ 21 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ

Πολλές φορές έχουμε αναρωτηθεί για το «πνεύμα των Χριστουγέννων». Δώρα, οικογενειακά τραπέζια, διασκέδαση , μελομακάρονα είναι συνυφασμένα με τα Χριστούγεννα.

1112

Όμως, το αληθινό πνεύμα των Χριστουγέννων είναι το πνεύμα της αγάπης, της γενναιοδωρίας και της καλοσύνης, που μας ωθεί να δείξουμε μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη και να αγκαλιάσουμε το νεογέννητο Χριστό.

13 14

Αυτό το πνεύμα εκφράζετε κατά τον καλύτερο τρόπο στον Ιερό Ναό της Αγίας Βαρβάρας, στην Αργυρούπολη. Με καθημερινά συσσίτια προσπαθεί να επουλώσει τις πληγές της φτώχειας προσφέροντας 200 μερίδες μαγειρεμένο φαγητό, το οποίο παρασκευάζεται στις εγκαταστάσεις του ναού από μια πολυάριθμη ομάδα γυναικών εθελοντριών, και τρόφιμα μακράς διαρκείας σε 150 οικογένειες ανέργων κάθε μήνα, όπως μας ενημέρωσε η Κα Ελπίδα.

1516

Η γνωριμία με τη λειτουργία και τους ανθρώπους της Αγίας Βαρβάρας μπορεί να μεταλαμπαδεύσει στους μαθητές μας το διαχρονικό χριστιανικό πνεύμα της Αγάπης προς τον άνθρωπο. Θεμέλιος λίθος του Ναού είναι οι εθελοντές, που με τη δική τους πολύτιμη προσφορά συμβάλλουν ουσιαστικά στην υλοποίηση του έργου του. Οι μαθητές των 2 σχολείων απόλαυσαν το πρωινό γεύμα που μας προσέφεραν με αγάπη.

Σε αυτό το πλαίσιο, ο Σύλλογος Διδασκόντων του 3ουκαι 4ου  ΓΕΛ Αργυρούπολης μετά από εισήγηση των Θεολόγων της κάθε σχολικής μονάδας, της κας Λούντζη και του κου Τρούσσα, διοργάνωσε μία συνεργατική δραστηριότητα για κάθε τάξη ξεχωριστά στο υπόγειο του Ιερού Ναού.

Σε διασχολικές ομάδες συνεργάστηκαν με φύλλα εργασίας, έπαιξαν όλοι μαζί μουσικές καρέκλες, συνέθεσαν, και διαγωνίστηκαν στο δικό τους χριστουγεννιάτικο τραγούδι.

Διεξάγοντας δραστηριότητες σε ένα περιβάλλον που δεν ήταν συνηθισμένο για τους μαθητές διασκέδασαν μαζί οι μαθητές των δυο σχολείων και αποκόμισαν πολλαπλά οφέλη . Αρχικά , γνωρίστηκαν μεταξύ τους και ανέπτυξαν αμοιβαίο σεβασμό για τους συμμαθητές τους από το όμορο σχολείο. Διασκέδασαν , έπαιξαν και τραγούδησαν χριστουγεννιάτικες συνθέσεις και αναγνώρισαν την άυλη , πνευματική πλευρά των Χριστουγέννων .

Το πιο σημαντικό όμως όφελος, ήταν η καλλιέργεια της ιδέας της προσφοράς στο συνάνθρωπο και το αίσθημα θαυμασμού για την επιμελή εργασία προς έναν κοινό στόχο, την προσφορά στον συνάνθρωπο.

Η γνωριμία μας μαζί τους αποτέλεσε πηγή έμπνευσης . Συνολικά, οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές , οι εθελοντές και το προσωπικού του ναού απόλαυσαν την εξαιρετική εμπειρία .

1718