Διαδικτυακή παρουσίαση με τίτλο «Επιστήμη και Μηχανική Υπολογιστών: Τεχνολογίες Ομιλίας» από το 10ου Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Στα πλαίσια του 10ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, οι μαθητές του Β2   του 3ου ΓΕΛ Αργυρούπολης, παρακολούθησαν τη διαδικτυακή παρουσίαση, με τίτλο «Επιστήμη και Μηχανική Υπολογιστών: Τεχνολογίες Ομιλίας», από το Εργαστήριο Επεξεργασίας Σήματος Φωνής στο Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Η παρουσίαση περιελάμβανε συνοπτική επισκόπηση της έρευνας που πραγματοποιείται στο εργαστήριο, μαζί με τεχνολογικές επιδείξεις. Κύριο ερευνητικό αντικείμενο του εργαστηρίου αποτελεί η ανθρώπινη ομιλία/φωνή. Η παρουσίαση χωρίστηκε σε τέσσερα μέρη:

• Πλαστελίνη φωνής: πώς να κάνετε τη φωνή σας ρομποτική ή παιδική
• Πρόσεχε πώς μιλάς!: παθολογίες φώνησης και πώς τις ανιχνεύουμε
• Άκουσέ με καλά!: το βιονικό αυτί
• Υπολογιστές που μιλάνε: σύνθεση ομιλίας από κείμενο

με ομιλητές τους υπευθύνους του εργαστηρίου :

Γιώργο Καφεντζή , Μεταδιδακτορικός Ερευνητής & Επισκέπτης Διδάσκων και

Άννα Σφακιανάκη (inCc), Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό και

οι δύο από το τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών.

ea3

ea4